. .riddle #3

There is a shop that reads:
Buy 1 for $1.00
10 for $2.00
100 for $3.00
I needed 913 and still only paid $3.00. How could this be financially viable for the shop-keeper?

Be the first to add this question to starred list!
▼Scroll down for more questions

Answers (4)

vote up or down the answers
0
MysticMedievalSamuraiPrincess
Buying house numbers
ThespianPrincess
on February 15, 2015
Report
on February 14, 2015
Report
0
staygold
Maybe... 100 for 3.00, but also 1000 for 3.00...? Idk XD
on November 02, 2014
Report
0
DragonLance103
1 for $1.00
10 for $2.00 = 1 for $0.20
100 for $3.00 = 1 for $0.03

It wouldn't be viable for him to even sell product like this, because the more people bought in bulk, the more he would be losing.
(Worked retail, and honestly, a business would go under with prices like these)

Final Answer: Trick Question, it's not viable at all.
DragonLance103
At this conversion rate, to buy 913 for 3.00, you'd need to by each at:

1 for $0.0033 roughly.
reply
ThespianPrincess
um.. no.. not exactly..
reply
on October 10, 2014
Report
on October 07, 2014
Report
on October 07, 2014
Report
0
Nightcat
Pack of pins?
ThespianPrincess
on September 28, 2014
Report
on September 28, 2014
Report