CC Unit 2 Test

Read carefully and answer all questions by selecting one answer for each question.

published on October 19, 201140 responses 0 4.0★ / 5

A 12-ounce bottle of lotion costs $4.80. What is the cost per ounce

$0.25
$0,40
$2.50
$4.00

Raymond bought 9.5 pounds of banana for $4.88. What is the price per pound of bananas?

$0.63
$0.51
$0.39
$0.37

The cost of Jamie's bill in January was 120% of the cost of her heating bill in February. Her hearing bill in January was $90. What is the cost of her heating bill in February?

$30
$75
$108
$210

A rented car has a 0.85% chance of being involved in an accident. Approximately how many of 450 rented cars are likely to be involved in an accident?

4
40
400
40,000

Write 25 out of 250 as a fraction in simplest form.

25/250
1/10
.25
1/100

Express 0.5% as a fraction in simplest form.

1/20
5/100
1/2
5/10

16 maples out of 44 trees

4/11
11/4
16/44
8/22

A cookie recipe calls for 1 cup of flour to make 24 cookies. How many cups of flour are needed to make 35 cookies?

2/3 c
1.5 c
2.5 c
2 c

Express 18/2000 as a percent

0.009%
0.09%
0.9%
9%

Express 86% as a fraction in simplest form.

0.86
86/100
43/50
43/100

Express 9 inches of rain in 72 hours as a unit rate. In simplest terms.

0.125
9/72
1/8
125%

3 pairs of cost $4.50. What would be the cost of 12 socks?

1/4
$18.00
$1.50
none of the above

Express 2/5 as a percent

60%
66%
40%
44%

Fourteen is 25% of what number?

.56
56%
56
25/14
25/1400

Ecpress 6/100 as a decimal.

0.6
0.06
0.006
0.0006

A $325 suit is marked down to $286. Find the percent of change.

0.12
12%
39
39%

Solve k/35 = 3/5

7
14
21
28

Express 1.004 as a percent.

0.01004%
1.004%
10.04%
100.4%

Express $91.60 for 8 lb of coffee as a unit rate.

$10/lb
$8.73/lb
$11.45/lb
$12/lb

1/3 is equal to

.33
33%
both A and B
neither A nor B

60% of 100 is what fraction

6/10
60/100
1/6
3/5

Express 90% as a fraction

90/100
.9
9/10
1/10

8 newspaper cost $3.20, how much will 6 newspapers cost?

$2.40
$3.00
$0.40
$1.20

$58 for 5 tickets how much for one.

$12.00
$11.60
$6.96
$15.00

$4.20 for 4 cans find the unit rate.

$16.80
$1.05
Both A and B
Neither A nor B