Count with maths

Count with maths

Read the question carefully and select the correct one answer that you think is right. Remember use your fingers to help you.

published on October 10, 201136 responses 1 4.7★ / 5

Jack wants to buy 3 lollies, he has $1.20.
Each lollie costs .30c. How many lollies can he buy?


Tracey wants to buy ice cream for her. She has $2.00. Ice cream with 1 scoop cost $80 she wants 2 scoops how much money will she have left?


George & Kate both have $2.50. They want to buy a drink, it costs $1.2o. How much will it cost for 2 drinks?


Bonnie really wants to buy some apples but she has .80c, one apple cost .25c. How many can she buy?


Jill wants to buy a cup cake it costs $3.20 she has $4.00. How much will she have left?